Fitch znižal boniteto petim državam območja evra, tudi SlovenijiAgencija Fitch je danes znižala bonitetno oceno petim državam območja evra, tudi Sloveniji. Za dve stopnji nižjo oceno za dolgoročni dolg v domači in tuji valuti (IDR) sta poleg Slovenije dobili še Italija in Španija, bonitetno oceno Belgije in Cipra pa je Fitch znižal za eno stopnjo. Slovenija je izgubila tudi na oceni za kratkoročne posle.
Bonitetna ocena Fitch je tako Sloveniji bonitetno oceno za dolgoročni dolg v domači in tuji valuti znižal z dosedanje AA- na A, Italiji z A+ na A- in Španiji z AA- na A. Bonitetna ocena Belgije se je znižala z AA+ na AA, Cipra pa z BB na BB-, je zapisano na spletni strani agencije.
Fitch je Sloveniji za eno stopnjo znižal tudi kreditno oceno kratkoročnih poslov v tuji valuti, in sicer z najvišje F1+ na F1.
Znižanje dolgoročnih izgledov za Slovenijo za dve stopnji Fitch utemeljuje z zunanjimi vplivi, ki jih je deležna Slovenija kot članica evroobmočja, in z nadaljnjim poslabšanjem razmer v slovenskem bančnem sektorju. Prav slednje, skupaj z nezmožnostjo Slovenije za sprejem pokojninske reforme, je botrovalo že prvemu znižanju slovenske ocene septembra 2011.
Znižanje bonitetne ocene omenjenim petim državam območja evra je bilo pričakovano, saj je Fitch možnost znižanja do dveh stopenj napovedoval. Pričakovati je bilo tudi znižanje bonitete Irski, a je tej državi agencija tokrat zgolj znižala obete v negativne.
Negativni obet so si sicer s strani Fitcha prislužile tudi Slovenija, Italija, Španija, Belgija in Ciper. To pomeni, da obstaja več kot 50-odstotna možnost, da bo agencija v prihodnjih dveh letih bonitetno oceno omenjenih držav še dodatno znižala.
Fitch oceno za dolgoročni dolg v domači in tuji valuti (IDR) podaja v razponu med ocenama AAA, kot najvišjo oceno, in D (v bankrotu), kot najnižjo.
Kreditne ocene kratkoročnih poslov pa Fitch ocenjuje od najvišje ocene F1+, ki govori, da je kreditojemalec zelo dobro kreditno sposoben, do D, kar pomeni, da je kreditojemalec v bankrotu in ne more izpolnjevati svojih obveznosti.
STA, B.S.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Opozorilo: Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dodaj komentar


Varnostna koda
Osveži

Anketa

Ali je bil Milan Kučan kot šef CK ZKS nadrejen Službi državne varnosti oziroma Udbi?

Pasica
Pasica

Prisegla nova vlada

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/8562531__foto___matic_stojs_.JPG

Za izvolitev nove vlade je glasovalo 50 poslank in poslancev. Predsednik DZ in poslanska NSi zaradi tehničnih težav nista mogla glasovati. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/5293002__foto___matic_stojs_.JPG

Nekateri poslanci, ki so z izvolitvijo nove vlade postali ministri, so takoj prejeli čestitke, kot na primer Franc Bogovič in Andrej Vizjak. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/1070723__foto___matic_stojs_.JPG

Po izvolitvi in prisegi so novi ministri desete slovenske vlade sedli v klopi, namenjene predstavnikom vlade. Sedaj bodo morali odgovarjati opozciji. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/4908644__foto___matic_stojs_.JPG

Premier Janez Janša je vsakemu novemu ministru čestital za pogum, da je sprejel funkcijo. Na sliki z ministrom za notranje zadeve Vinkom Gorenakom. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/1673105__foto___matic_stojs_.JPG

Pred prevzemom dolžnosti je moral vsak od ministrov pred državnim zborom priseči, da bo spoštoval ustavni red, in podpisati prisego. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/5470756__foto___matic_stojs_.JPG

Prva izjava premierja Janeza Janše za javnost po izvolitvi vlade. Slovenija je končno dobila novo vlado, ki se bo morala spopasti s krizo. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/7319257__foto___matic_stojs_.JPG

Nova koalicijska vlada Janeza Janše, ki jo sestavlja pet strank, bo po številu ministrov najmanjša doslej. V ekipi je samo ena ministrica. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/6950258__foto___matic_stojs_.JPG

Premier Janez Janša prevzema posle od svojega predhodnika Boruta Pahorja. Vlogi sta v primerjavi z letom 2008 zamenjani. Samo časi so težji. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/4813989__foto___gregor_pohleven_.jpg

Prva seja nove Janševe vlade. Zaradi manjšega števila ministrov bodo nekateri stoli odslej prazni. A dela bo veliko več. (Foto: Matic Štojs)

Zadnje dodano

Zadnji komentarji