Pasica
Pasica

(c) Vreme.net / Vreme na vaši strani

(c) Vreme.net / Vreme na vaši strani


Stanovnik ne zanika visoke pokojninePredsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Janez Stanovnik je v pogovoru za Radio Slovenija dejal, da si je s 60-letnim aktivnim delom zaslužil človeka dostojno življenje. S tem je odgovoril na informacije, da prejema dve pokojnini - eno tudi iz tujine.

V Sloveniji sicer prejema pokojnino iz tujine nekaj manj kot 20.000 ljudi. Stanovnik naj bi po poročanju nekaterih medijev prejemal dve pokojnini - borčevsko iz Slovenije in eno iz tujine za svoje delo v Organizaciji združenih narodov. Stanovnik je zaradi očitkov o visoki pokojnini ogorčen.

"Če je edini problem, da sem si pri 90 letih zaslužil pokojnino, potem res ne vem ... S 60-letnim aktivnim delom sem si zaslužil človeka dostojno življenje. Sam kuham, perem, likam!," je dejal v pogovoru za Radio Slovenija.

Najaktualnejših podatkov o pokojninah nam z Davčne uprave RS danes še niso uspeli posredovati, iz podatkov za dohodnino 2007 pa je razvidno, da je pokojnino iz tujine prejelo 18.133 različnih zavezancev. Skupaj so prejeli 65.964.733 evrov, od tega je bilo akontacije za 396.125 evrov. Stanovnika so poslušalci Vala 202 na Radiu Slovenija izbrali za ime tedna, saj je borčevska organizacija izpeljala proslavo ob dnevu upora proti okupatorju po tem, ko se je vlada odločila, da državne proslave zaradi varčevanja ne bo. Stanovnik je navdušen, da se je proslave udeležilo tudi veliko mladih, razumljivo pa se mu tudi zdi, da mlade bolj zanima sodobnost kot zgodovina. "Mladi naj se varujejo vojne, ki je največja nesreča. Vojna se rojeva na napakah, ki se dogajajo v miru," je med drugim dejal Stanovnik.

Naj spomnimo: včeraj smo na spletni Demokraciji pisali o tem, da naj bi predsednik Zveze združenj borcev Janez Stanovnik  in nekdanji predsednik predsedstva Socialistične republike Slovenije prejemal dve pokojnini, slovensko in mednarodno. Zato niti ni presenetljivo, da po novem živi v prestižnem upokojenskem domu v Trnovem, kjer prebivajo številni vplivni funkcionarji prejšnjega režima. Nenazadnje je tam zadnja leta pred smrtjo živel tudi prejšnji predsednik zveze borcev NOB Ivan Dolničar.

Janez Stanovnik sicer prodaja hišo v Murglah, ki jo je dobil pred dvema desetletjema po "sindikalni ceni" (menda za okoli 40.000 mark) od države. Danes pa jo prodaja za več kot pol milijona evrov. Tudi njegov sosed Milan Kučan je hišo kupil za desetino njene vrednosti. Seveda navadni smrtniki o čem podobnem lahko samo sanjamo.

Kot piše Bojan Požar je po elektronski pošti zaokrožila "višina" pokojnine Janeza Stanovnika, predsednika Zveze združenj borcev za vrednote NOB ter nekdanjega predsednika predsedstva Slovenije. Stanovnik naj bi mesečno prejemal 1.803 evre neto borčevske pokojnine. Poleg tega naj bi mesečno dobival še sedem tisoč dolarjev (5291 evrov) zaradi svojega dela za Organizacijo združenih narodov.

Spomnimo. Stanovnik je nosilec t. i. partizanske spomenice 1941. Po drugi svetovni vojni je bila sprva šef kabineta Edvarda Kardelja, ki je bil zunanji minister Socialistične federativne republike Jugoslavije, nato pa je delal kot predstavnik  SFRJ v Organizaciji združenih narodov. Stanovnik je bil od leta 1972 do 1982 izvršni sekretar Ekonomske komisije OZN za Evropo. V Ženevi je Stanovnik preživi petnajst let. Leta 1982 se je v OZN upokojil. Janez Stanovnik je bil v letih od 1984 do 1988 član predsedstva SRS.

STA, A.M.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Opozorilo: Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nimaš ustrezne pravice vnesti novega komentarja. Mogoče se moraš predhodno prijaviti na tej strani.

Anketa

Ali je zvišanje davkov prava rešitev za stabilizacijo javnih financ?

Mussomeli obiskal Kočevski rog

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/8121831__brezno_konfin_grobisce_poboji_druga_svetovna_vojna_tabla_joze_dezman_joseph_mussomelli_3.JPG

Ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph A. Mussomeli je obiskal grobišča v Kočevskem rogu. Prizorišče enega najhujših povojnih zločinov je veleposlaniku razkazal predsednik vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Jože Dežman. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/4298652_brezno_konfin_grobisce_poboji_druga_svetovna_vojna_jama_joze_dezman_joseph_mussomelli_5.JPG

Ameriški veleposlanik Mussomeli si je najprej ogledal grobišče pri Breznu pri Konfinu, kjer so 22. in 24. junija 1945 usmrtili do 200 domobranskih ranjencev iz centralnih zaporov Ozne in Škofovih zavodov v Šentvidu nad Ljubljano. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/7224203_brezno_konfin_grobisce_poboji_druga_svetovna_vojna_spomenik_joseph_mussomelli_joze_dezman_7.JPG

Kraj, ki zaznamuje sicer »zelo grd zgodovinski dogodek«, je zelo lepo urejen in bi lahko pripomogel k procesu sprave v Sloveniji, je dejal ameriški veleposlanik, ki je Rog obiskal tik pred iztekom svojega mandata. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/8703624_jama_pod_krenom_poboji_druga_svetovna_vojna_spomenik_3.JPG

Za Slovenijo je po oceni Mussomelija sprava posebno težavna tudi zato, ker v zadnjih sedmih desetletjih v času komunističnega režima o pobojih ni bilo dovoljeno govoriti in je to ostalo pod površjem. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/4232975_jama_pod_krenom_poboji_druga_svetovna_vojna_spomenik_joseph_mussomelli_joze_dezman_14.JPG

Ameriški veleposlanik Mussomeli je občutke strnil z besedami, da je navzočnost na teh grobiščih ganljiva, in jih primerjal z občutki obiska Hude jame, kjer je dejal, da se je počutil, kot da bi vstopil v temačnost pekla. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/2404276_jama_pod_krenom_poboji_druga_svetovna_vojna_kriz_grob_jezus_24.JPG

Osrednje simbolno grobišče v Jami pod Krenom je prvi urejeni kompleks prikritih grobišč, s spominskimi znamenji, ograjami in smerokazi. Tu v breznih leži med 4.000 in 5.000 žrtev, nasprotnikov komunističnega režima, ki so jih pobili partizani. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/9344147_jama_pod_krenom_poboji_druga_svetovna_vojna_kapelica_joseph_mussomelli_joze_dezman_18.JPG

V kapeli v Jami pod Krenom si je ameriški veleposlanik Mussomeli ogledal znameniti mozaik zadnje večerje p. Marka Ivana Rupnika, ki prikazuje Kristusovo zadnjo večerjo, pri kateri sodelujejo tudi žrtve povojnih pobojev. (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/4699418_jama_macesnova_gorica_poboji_vojna_spomenik_2.JPG

Kočevski rog je eno od 600 evidentiranih grobišč povojnih pobojev v imenu komunistične revolucije v Sloveniji. V Jami pod Macesnovo gorico je povojno grobišče slovenskih domobrancev.  (Foto: Matic Štojs)

http://www.demokracija.si/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/2915079_jama_macesnova_gorica_poboji_vojna_kriz_napis_3.JPG

Grobišča v Kočevskem rogu so eden od spominov na grozovita dejanja, ki so se dogajala po drugi svetovni vojni na naših tleh s ciljem, da bi se izvedla socialistično-komunistična revolucija. So tudi opomin, da se kaj takšnega ne bi nikoli več zgodilo. (Foto: Matic Štojs)

Zadnje dodano

Zadnji komentarji