Včeraj je bila urednica večernih Odmevov na nacionalni Televiziji Slovenija Nada Lavrič, vodil pa jih je Igor E. Bergant. S soočenjem Aleša Čerina, solastnika podjetja KLM in ljubljanskega podžupana ter člana Jankovićeve Pozitivne Slovenije, in Mojce Kucler Dolinar iz NSi, so nivo žurnalizma, ki ga goji nacionalna TV, postavili na doslej nevidno nizko raven.
Namesto, da bi predstavili zgodbo o domnevnih nezakonitostih prvaka Pozitivne Slovenije in zastavili najpomembnejša vprašanja Jankoviću ali njegovemu zagovorniku, so se odločili za soočenje in tako igrali Jankovićevo igro, saj so problem spolitizirali in zbanalizirali na nivo prerekanja pozicije in opozicije v ljubljanskem mestnem svetu.
Ob tem pa Igor E. Bergant dokazal svojo globoko vdanost ljubljanskemu oligarhu, saj namenoma ni zastavljal pravih vprašanj, ampak je celotno afero zrelativiziral na odnos sogovornikov do politične kulture.
Poglejmo Bergantova vprašanja. Prvo vprašanje je povsem neresno. Kako Jankovićev zagovornik komentira domnevne nezakonitosti???
1. BERGANT: Dober večer tudi vam. Ne glede na etiketo in pa zaradi teže očitkov prvo vprašanje zastavljam gospodu Čerinu, torej potem, kar smo slišali v prispevku, se je zelo težko izogniti občutku, da gre tukaj za naključne denarne tokove. Zdaj, gospod Janković je govoril o tožbah, govoril tudi o politični zaroti, ampak podatki so zdaj jasni. Kako jih komentirate?
Drugo vprašanje je bilo edino, ki je glede na obseg domnevno kaznivih dejanj, na mestu.
2. BERGANT: Ali bi bili ti denarni tokovi možni, če ne bi bili gospod Janković, vi, tudi gospa Dakič na obeh straneh, torej KLM Naložbe in Mestna občina Ljubljana.
Tretje vprašanje je žalitev za vse nas, plačnike električnih priključkov.
3. BERGANT: Dobro, gospa Dolinar, jasno v opoziciji so bili odzivi zelo hudi, mestni svetniki SDS-a so napovedali izredno sejo mestnega sveta, kaj lahko opozicija v tem primeru še stori?
Četrto in peto - zadnje vprašanje, predstavljata žurnalistično dno javne TV
4. BERGANT: /.../ Kaj se še v slovenski politiki mora zgoditi, da se politiki ene in druge strani ne boste sklicevali drug na drugega pri tem, ko ugotavljamo, da očitno določeni sporni posli so sporni. Gospod Čerin?
5. BERGANT: Ampak gospa Kucler Dolinarjeva, tudi vi ste del slovenske politike in govorimo o problemih, ki jih imajo praktično vse stranke v Sloveniji. Za vas enako vprašanje – kaj se pri nas še mora zgoditi, da bo ta raven politične kulture preprosto postala višja?
O pravih vprašanjih pa ne duha in ne sluha. Bravo Nada Lavrič in bravo Igor E. Bergant!
C. R.
V nadaljevanju objavljamo odziv Igorja E. Berganta, ki smo ga prejeli:
»Navedbe avtorja C.R. (na spletni strani Demokracije) oziroma neznanega pisca (na politikis.si) so pri popisu in komentarju zastavljenih vprašanj očitno zlonamerne in nalašč zavajajoče. Avtor vprašanj ni povzel v celoti, nekatera pa je celo izpustil, saj je očitno želel vzbuditi vtis, da naj bi bil kot voditelj pogovora pristranski oziroma neobjektiven pri soočanju gosta z očitki, ki so bili pred tem nazorno predstavljeni v prispevku kolega Hlebša.
Avtor je v svojem zapisu navedel samo dele mojih vprašanj, izpustil pa je nekaj mojih dodatnih posegov v pogovor in – za razumevanje problema – tudi pomembnih vprašanj. Na primer glede morebitnega vedenja g. Jankovića o pretakanju denarja iz MOL prek posrednikov v podjetje KLM naložbe. Prav tako je avtor spregledal moje vprašanje o problematiki posojil podjetja Grep drugim podjetjem v času, ko je podjetje dolgovalo denar podizvajalcem, pa tudi vprašanje o problemu morebitnih davčnih utaj, ki jih s tem v zvezi preiskuje DURS.
Skratka, z napovedjo, skoraj triminutnim prispevkom kolega Hlebša in enajstminutnim pogovorom z gostoma so gledalci dobili preverjene in kakovostno strnjene informacije o očitkih, hkrati pa tudi prve javne odgovore podžupana in solastnika podjetja KLM naložbe na jasno zastavljena vprašanja, vključno z zahtevo po prvem javnem komentarju g. Čerina na očitke, ki zadevajo tudi njega.
Sicer pa je oddaja Odmevi z dne 22. maja 2012 v celoti na ogled tudi na spletni strani: tvslo.si/predvajaj/odmevi/last.tv.odmevi#ava2.137045893;;
Odločno pa zavračam še popolnoma neutemeljeno domnevo, da naj bi bil namen uredniške odločitve o vabilu tudi predstavnici opozicije v Mestnem svetu MOL, g. Mojci Kucler Dolinar nekakšen poskus »zbanaliziranja na nivo prerekanja pozicije in opozicije…« Ta domneva je napačna. V resnici gre za to, da so očitki predsedniku največje parlamentarne stranke v Sloveniji ter voljenemu županu največje občine v državi seveda tudi politično vprašanje, ki zahteva politične odzive (kar je v svojem odgovoru menila tudi g. Kucler Dolinar). Ker smo javni medij, zagotovo ne le enostranskih. Reakcije vpletenih politikov in njihova dejanja po soočenju s takšnimi očitki pa so seveda tudi širši problem slovenske politične kulture, o čemer sem se v krajšem delu pogovora pogovarjal tudi z gostoma. Če bi bili glede tega v veliki večini slovenskih strank tako načelni in odzivni, kot so v nekaterih državah z višjo politično kulturo, bi se v oddaji tistega dne verjetno lahko pogovarjali o čem drugem.
V obeh zapisih zapisana trditev, da naj bi z vodenjem pogovora v tej oddaji »dokazal globoko vdanost ljubljanskemu oligarhu«, pa veliko pove predvsem o novinarski ravni in zlonamerni domišljiji avtorja ter je nevredna dodatnega pojasnjevanja. Enako velja tudi za druge podcenjujoče trditve, ki so bile napisane na moj račun in na rovaš spoštovane kolegice in urednice Nade Lavrič.«
S spoštovanjem,
Igor Evgen BERGANT, TV Slovenija
V novi številki Tednika Demokracija ne prezrite
SDS tudi v prihodnje glas normalnosti
Bratuškova z davčno gorjačo nad ljudi
V primeru Pučnikove zmage bi bilo drugače
Bomo balkanska ali evropska Slovenija?
Težave zaradi nedelovanja pravne države